Czasy, w których dominowały CV drukowane i składane w formie papierowej minęły bezpowrotnie. Obecnie ponad 97% wszystkich aplikacji to dokumenty elektroniczne. Może to budzić pewną nieufność w szczególność u tych osób poszukujących pracy, które ze względu na starszy wiek czy też dotychczasowy charakter kariery zawodowej nie mają dużego doświadczenia w obsłudze komputera. Dlatego warto przemyśleć wszystkie za i przeciw najpopularniejszych programów, w których tworzy się CV i odpowiedzieć sobie na bardzo istotne pytanie – w jakim formacie najlepiej będzie stworzyć CV?

Okazuje się bowiem, że odpowiednio wybrany format tego dokumentu, może okazać się dla nas prawdziwą pomocą, zaś źle dobrany format sprawi, że nasze CV wiele straci w oczach rekrutera. Dlatego z ogromną rozwagą podejdźmy do kwestii wybory formatu dla naszej aplikacji.

Jaki format dobry na początek?

Przeważająca większość kandydatów swoje CV przygotowuje w formacie doc. Wykorzystują do tego przede wszystkim program Microsoft Word z pakietu Office, choć dosyć dużą popularnością cieszą się również jego bezpłatne odpowiedniki – Open Office Writer oraz LibreOffice Writer. Z całą pewnością, jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z tworzeniem CV czy też chcemy stworzyć swego rodzaju szkic, programy te będą do tego celu idealne. Natomiast ostateczna wersja aplikacji w formacie doc. nie będzie prezentować się najlepiej.

Nieidealny plik tekstowy w formacie doc.

Format doc. bezlitośnie obnaża wszelkie braki potencjalnego pracownika, jeśli chodzi o sprawną obsługę pakietu Office. Wprawne oko rekrutera już w pierwszej chwili zauważy, że spacje czy też tabulatory zostały użyte nieumiejętnie, zaś całe formatowanie dokumentu pozostawia wiele do życzenia. Ponadto przy otwieraniu przykładowo pliku utworzonego w oryginalnym programie Microsoft Word w jego darmowym odpowiedniku, jakim jest chociażby Open Office Writer, tekst może – kolokwialnie mówiąc – brzydko się rozjechać, a cała nasza praca przy jego formatowaniu może pójść na marne. Dlatego warto po zapisaniu swojego CV w formacie doc. przekonwertować je do formatu, który wygląda znacznie bardziej profesjonalnie.

Postaw na format pdf

Z całą popularnością najlepiej prezentują się CV zapisane w formacie pdf. Przede wszystkim, format ten skutecznie maskuje wszelkie mniej lub bardziej udane próby idealnego sformatowania tekstu – dzięki temu rekruter widzi tylko efekt końcowy naszej pracy. Ponadto potencjalny pracodawca nie ma możliwości ingerowania w wewnętrzną strukturę dokumentu i samą jego treść, co również nie jest bez znaczenia. Pliki w formacie pdf u wszystkich odbiorców wyświetlane są w ten sam sposób, co daje pewność, że rekruter zobaczy nasze CV dokładnie w takiej formie, w jakiej chcemy mu je pokazać. Format ten jest również bardzo wygodny w sytuacji, gdy zlecamy tłumaczenie naszego CV w biurze tłumaczeń na język angielski, francuski, norweski czy też jakikolwiek inny język obcy – w tym względzie kolosalne znaczenie ma przejrzysty charakter plików zapisanych w formacie pdf, ułatwiający pracę tłumaczom.

Tworząc swoje CV, zdecydowanie postawmy na format pdf. Prezentuje się on zawsze jednakowo i pozwala na zachowanie pełnej kontroli nad ostatecznym kształtem naszej aplikacji. Bez wątpienia CV w formacie pdf znajdzie znacznie większe uznanie u każdego potencjalnego pracodawcy.