Jak pokazują badania, przeważająca większość, bo aż 72% CV składanych do polskich pracodawców, posiada sekcję z zainteresowaniami. W części tej osoba aplikująca o dane stanowisko wpisuje swoje hobby oraz sposoby, w jaki spędza czas wolny. Czy jednak rzeczywiście warto wpisywać do naszej aplikacji informacje o zainteresowaniach? Jak do sekcji tej podchodzą rekruterzy i czy może ona przeważyć o fakcie naszego zatrudnienia?

Czy zainteresowania mają znaczenie?

W przeważającej większość przypadków decyzja o zatrudnieniu bądź odrzuceniu konkretnego kandydata nie zależy od informacji zawartej w sekcji o zainteresowaniach i hobby. Niemniej jednak istnieją pewne branże, w których rekruterzy zwracają szczególną uwagę na to, czym poza pracę zajmują się potencjalni pracownicy. Tłumaczenie rekruterów w tej kwestii jest następujące – jeżeli w przyszłej pracy kluczowa będzie umiejętność szybkiego podejmowania trudnych decyzji – dotyczy to chociażby posady kontrolera ruchu lotniczego – to informacja o zamiłowaniu do sportów ekstremalnych może być zdecydowanie pożądana, gdyż przedstawi ona kandydata jako osobę odważną i zdecydowaną. Z kolei, jeżeli aplikujemy o posadę w finansach czy też rachunkowości warto dodać do CV informację o hobby takim jak gra w szachy, czy też nawet rozwiązywaniu sudoku – aktywności te rozwijają umiejętności analitycznego myślenia i może być pozytywnie odebrane przez potencjalnego pracodawcę.

Z dala od banału!

Zdecydowana większość CV zawiera wiele podobnych hobby i zainteresowań. Do grupy tej należą takie dziedziny jak muzyka, sport, kino czy też moda. Jeśli jednak nie chcemy być odebrani jako osoby nudne i mało kreatywne, wystrzegajmy się tak banalnych wpisów w naszej aplikacji. Już samo doprecyzowanie dziedziny, jaką się interesujemy, będzie dobrze postrzegane – wystarczy zatem zamiast hobby „muzyka”, napisać bardziej konkretnie – „polska muzyka rockowa”. Jeżeli naszym hobby jest kino, koniecznie sprecyzujmy, jakie dokładnie filmy leżą w kręgu naszych zainteresować – może być to kino psychologiczne czy też niszowe produkcje francuskie, ale ważne, by określić nasze zainteresowanie jak najbardziej szczegółowo i zarazem inaczej, niż pozostali kandydaci.

Pochwal się osiągnięciami

Wielu z nas zadaje sobie kolejne ważne pytanie – czy w CV wypada się chwalić? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oczywiście, że tak! Zasada to dotyczy również informacji o naszych zainteresowaniach. Jeżeli więc w wolnym czasie uprawiamy jogging, a wieloletnie doświadczenie w biegach na długie dystanse pozwoliło nam przebiec maraton, nie wahajmy się zamieścić tego osiągnięcia w CV. Warto wspomnieć również o różnego rodzaju posiadanych dyplomach i certyfikatach – artystycznych, rękodzielniczych czy też sportowych. Szczególnie dobrze będą one postrzegane, jeżeli nasze zainteresowania pokrywają się niejako z branżą, w której staramy się o posadę – np. jeżeli szukamy pracy jako grafik, warto pochwalić się swoimi osiągnięciami plastycznymi.

Jak widać, zainteresowania nie są głównym kryterium dobierania nowych pracowników do zespołu, ale świetnie uzupełniają one obraz kandydata i mogą być źródłem wielu informacji o jego umiejętnościach oraz cechach charakteru. Dlatego koniecznie wpiszmy nasze hobby do CV, starając się jednocześnie, aby sprawiało ono wrażenie aktywności ciekawej i nieszablonowej.