Rynek pracy w Polsce – rynek pracownika czy pracodawcy?

W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że nastał rynek pracownika. Sprzyja temu rosnący PKB i wynagrodzenie oraz malejące bezrobocie. Dla nas powinno to oznaczać, że firmy mają problem ze znalezieniem dobrych, wykwalifikowanych pracowników, że możemy dyktować warunki zatrudnienia, a ze względu na dużą ilość ofert pracy powinniśmy znaleźć pracę praktycznie „od ręki”. Pracodawca z kolei dba o atmosferę w firmie, o rozwój pracowników, o ich motywację i tym samym o niską rotację. A jak to wygląda w rzeczywistości?

Rynek pracownika

Sytuacja, w której pracownik bez problemu znajduje pracę i może w dodatku pozwolić sobie na negocjacje wynagrodzenia istnieje już od dawna, dotyczy jednak przede wszystkim bardzo wąskich specjalizacji i zawodów, takich jak webmasterzy, programiści i graficy komputerowi, samodzielni księgowi ze znajomością języków obcych, kierowcy samochodów ciężarowych, oraz pracownicy budowani, hydraulicy, elektrycy, spawacze.

Według badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową The Boston Consulting Group wśród menedżerów firm krajowych, najtrudniej jest im pozyskać specjalistów od IT – tak twierdziło 46% ankietowanych, 36% wskazało na „specjalistów o profilu uzależnionym od branży”, 32% mówiło o specjalistach do spraw analizy danych, a 21% skarżyło się na trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników fizycznych.

Poszukiwane są też osoby z bardzo dobrą znajomością języków obcych, często tych mniej popularnych, jak na przykład język czeski, holenderski czy duński. Również język niemiecki jest nadal bardzo ceniony szczególnie w outsoursingu usług, w call center i w branżach medycznych, w tym najczęściej do opieki nad osobami starszymi.

Co do wynagrodzeń, to według drugiej edycji Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service S.A. wynika, że wzrostu swojej płacy oczekuje 50% pracowników, a zaledwie 5% pracodawców zamierza te oczekiwania spełnić. Jak widać – w rzeczywistości wzrost wynagrodzeń dla pracowników nie wydaje się tak oczywisty. Dzięki Ogólnopolskiemu Badaniu Wynagrodzeń robionym przez firmę Sedlak & Sedlak, a publikowanym na portalu wynagrodzenia.pl. można sprawdzić, jaka jest mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto na danym stanowisku, wraz z informacją, od czego uzależnione jest wynagrodzenie oraz na jakie świadczenia pozapłacowe na danym stanowisku może liczyć kandydat. Wielkość firmy, staż pracy, wykształcenie i region mają olbrzymi wpływ na to, czy na przykład trener w dziale HR będzie zarabiał 3 tysiące brutto czy 10 tysięcy brutto.

To, co rzeczywiście można zaobserwować na rynku to fakt, że pracodawcy coraz bardziej zwracają uwagę na dobrą atmosferę w pracy, która w praktyce rzutuje na większą motywacje i zaangażowanie pracowników oraz na niższą rotację personelu. Dodatkowo – według badań Work Service S.A. – 78% pracodawców planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy, czyli pracownicy nie powinni się obawiać zwolnień.

Rynek pracodawcy

Rynek pracodawcy istnieje nadal w wielu branżach i regionach. Wielu pracowników na co dzień słyszy tekst: „jak Ci się coś nie podoba, to na Twoje miejsce jest wielu chętnych”. W takich firmach nie ma co liczyć na wysokie wynagrodzenia i wzajemny szacunek, wręcz przeciwnie. Największa fluktuacja kadr dotyczy stanowisk sprzedażowych i to zarówno wśród pracowników sklepów jak i przedstawicieli handlowych czy pracowników obsługi klienta w różnych instytucjach. Oprócz tego dużą rotację obserwuje się też w gastronomii i rolnictwie – częściowo jest to spowodowane sezonowością tych branż. Dodatkowo im mniej specjalistyczne stanowiska, tym możliwa większa wymiana kadry. Ale to oczywiście zależy przede wszystkim od kultury organizacyjnej firmy.
Oprócz tego rynek pracodawcy możemy też w większym stopniu zaobserwować w województwach znajdujących się na ścianie wschodniej, a szczególnie w mniejszych miejscowościach. Tam wciąż bezrobocie jest wyższe. Szczególnie poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy w branży ICT (technologiach informacyjno-telekomunikacyjnych), budownictwo, transport oraz pracownicy niewykwalifikowani do wykonywania prostych prac. Pracownicy zza granicy nie są w stanie pokryć tego zapotrzebowania.

Podsumowanie

Rynek pracy na pewno się zmienia. Świadczy o tym najniższa od 25 lat stopa bezrobocia, która w listopadzie 2017 roku wyniosła 6,5 proc., rosnąca liczba wolnych miejsc pracy oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 7,4 proc. Pracownicy z kolei mogą zaobserwować pro pracownicze działania firm w postaci polepszania warunków pracy, coraz szerszych pakietów benefitów, dbania o rozwój pracowników poprzez organizowanie licznych szkoleń. Nawet dyskonty czy hipermarkety zaczynają od nowa budować swoje marki, chcąc być postrzegane jako pożądany pracodawca. Niemniej jednak rynek pracownika nadal w dużej mierze uzależniony jest od branży oraz regionu, w którym się meszka czy pracuje, a dodatki okołopłacowe często w praktyce zastępują realny wzrost wynagrodzenia.

przezaadddCVmin1 Blog