6 sekund – to według wyników ankiet przeprowadzonych wśród profesjonalnych rekruterów minimalny czas, potrzebny na wstępną ocenę pojedynczego CV. Tylko od nas zależy, czy w tym czasie potencjalny pracodawca będzie w stanie wychwycić z naszej aplikacji kluczowe informacje, czy też zginie w gąszczu nieuporządkowanych informacji. Jak zatem należy skomponować CV, aby było przejrzyste i czytelne, a jednocześnie efektowne?

Istnieją 3 podstawowe rodzaje kompozycji CV, jakie zdecydowanie przeważają na europejskim rynku pracy. Rozróżniamy wśród nich następujące typy:

  • CV chronologiczne;
  • CV funkcjonalne;
  • CV kreatywne.

Każdy z powyższych rodzajów posiada swoje unikatowe zalety, ale oprócz tego żaden z nich nie jest pozbawiony wad. W zależności od tego, jakimi atutami możemy się pochwalić przed przyszłym pracodawcą oraz o jaką pracę aplikujemy, powinniśmy bardzo rozważnie wybrać rodzaj CV.

Najpopularniejsze – CV chronologiczne

To zdecydowanie najczęściej wybierany przez kandydatów rodzaj CV. Kluczowe jego sekcje, takie jak informacje o dotychczasowej karierze zawodowej czy też wykształcenie, są usytuowane w konkretnych, dobrze wyeksponowanych miejscach. Zazwyczaj CV typu chronologicznego zawiera na samej górze dane odnośnie firm i instytucji, w jakich mieliśmy okazję pracować. Kluczowa jest w tym wypadku kolejność – na początku wpisujemy obecną lub niedawno utraconą pracę, zaś pierwsza posada ląduje na samym dole listy. Dzięki temu rekruter widzi dokładnie, jak rozwijała się nasza ścieżka zawodowa i jakie cele przyświecały nam w dotychczasowej karierze. Zaletą tego rodzaju CV jest bez wątpienia jego przejrzystość i czytelność. Niestety, ten typ aplikacji może być niekiedy odbierany – zwłaszcza w branżach kreatywnych – jako odtwórczy oraz mało ciekawy.

Stawiasz na umiejętności? Wybierz CV funkcjonalne!

Jeżeli Twoje wykształcenie ani dotychczasowe doświadczenie zawodowe nie pokrywają się z wymaganiami pracodawcy, ale czujesz, że Twoje umiejętności mogą przedstawić Cię w pozytywnym świetle jako potencjalnego kandydata, rozważ stworzenie CV funkcjonalnego. Ten typ aplikacji zorientowany jest na ukazywanie poszczególnych kompetencji, które nabyliśmy dotychczas, takich jak języki obce czy też certyfikaty i ukończone kursy, a które nie są powiązane z naszą dotychczasową ścieżką kariery. Sekcje takie jak doświadczenie zawodowe czy też wykształcenie albo w ogóle nie występują w takim CV, albo zajmują bardzo niewiele miejsca pod koniec dokumentu. CV funkcjonalne jest rekomendowane przede wszystkim dla osób, które zmieniają całkowicie branżę, w jakiej pracują oraz dla świeżo upieczonych absolwentów, którzy nie mogą poszczycić się bogatą historią zatrudnienia. Niestety, CV funkcjonalne są zazwyczaj mało czytelne i mogą być odebrane przez rekruterów jako próba ukrycia braków w wykształceniu bądź luk w ciągłości pracy.

CV kreatywne – dla artystów i freelancerów

Jeśli starasz się o posadę w branży kreatywnej, ten rodzaj CV pozwoli Ci wyróżnić się spośród pozostałych kandydatów i pokazać swoje możliwości w danej dziedzinie. Przykładowo artysta-plastyk może przygotować w formie CV kreatywnego plakatu, zaś grafik komputerowy czy programista stworzy stronę internetową, bądź prezentację komputerową. Generalnie brak jest precyzyjnie spisanych reguł odnośnie tego typu aplikacji – podstawowym kryterium jest tutaj właśnie kreatywność. Niestety, rekruterzy prowadzący dużą akcję rekrutacyjną wśród wielu kandydatów mogą czuć się zdezorientowani, widząc niekonwencjonalny dokument w formie pracy plastycznej czy też strony online, co z góry nastawi ich raczej negatywnie do naszego zgłoszenia.

W zależności od wybranego rodzaju CV możemy pokazać się potencjalnemu pracodawcy z zupełnie różnych stron. Dlatego tworząc swoją aplikację, poza klasycznym CV chronologicznym rozważmy również jego inne rodzaje, aby móc wybrać typ najbardziej odpowiadający naszym umiejętnościom i historii zatrudnienia.