CV dzieli się na kilka części, z czego jedną z ważniejszych dla rekrutera jest „doświadczenie zawodowe”. A co w sytuacji , kiedy dopiero kończysz lub ukończyłeś studia i nigdzie do tej pory nie pracowałeś? Czy takie CV może być interesujące dla przyszłego pracodawcy?
Pomysł na dobry początek
Zazwyczaj pisanie CV zaczyna się od danych osobowych. W przypadku krótkich CV początkujących pracowników, można pokusić się o zmianę struktury CV i napisanie na początku kilku – 2-4 zdań o sobie. Ta informacja z pewnością przyciągnie uwagę osoby rekrutującej. Co napisać? Taka notatka powinna zawierać informację o ukończeniu studiów, osiągnięciach, zainteresowaniach i Twoim celu życiowym. Np.: Jestem absolwentem kierunku / uczelni X. Pasjonuję się / Interesuję się …. i bardzo chciałbym / zależy mi na zdobyciu doświadczenia zawodowego w tej dziedzinie. Dobrze orientuję się w… / Znam / Umiem / Potrafię … . Aktualnie poszukuję pracy/możliwości rozwoju w …. To da pracodawcy informację, że wiesz, czego chcesz, masz wytyczoną ścieżkę kariery i zamierzasz konsekwentnie ją realizować.
Co wpisywać w CV?
Istnieje przekonanie, że w doświadczeniu zawodowym możemy wpisać tylko pracę na pełny etat świadczoną prze dłuższy okres czasu, a to nieprawda. I nikt tego od Ciebie nie oczekuje. Można wpisywać prace dorywcze, na umowę – zlecenie, na umowę o dzieło. Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoją aktywność da się zakwalifikować jako „pracę” , w CV tworzymy akapit: działalność dodatkowa, albo staże i praktyki. Pamiętaj: wpisz wszystko, czym chcesz się pochwalić i co wnosi wartość dodaną do Twojego CV. Rekruterzy lubią, jak kandydat wykaże się próbą podejmowania różnych dorywczych prac w wolnych chwilach – do południa, popołudniu czy podczas miesięcy wakacyjnych. To może być roznoszenie ulotek, praca w pizzerii, rozwożenie diet do klientów czy pomoc w prowadzeniu rodzinnego biznesu. To oznacza, że nie boisz się wyzwań, że możesz wcześnie wstawać, że potrafisz działać systematycznie i w dodatku miałeś kontakt z różnymi pracodawcami i warunkami pracy. Oczywiście najbardziej wartościowe dla rekrutera będą te prace, w których zakres obowiązków pokrywał się z obecnymi oczekiwaniami pracodawcy.
Dodatkowe kwalifikacje
Należy chwalić się wszystkimi dodatkowymi umiejętnościami, kwalifikacjami, kursami i dyplomami czy certyfikatami. Wszystko może być istotne dla rekrutera. Jeżeli zdałeś egzamin ze znajomości języka obcego, to oprócz wpisania: dobra znajomość języka hiszpańskiego warto też wpisać poziom B2 i egzamin Diploma de Español Nivel B2. To oznacza, że nie tylko Ty tak twierdzisz, ale że jest to poparte odpowiednim dokumentem. Jeżeli brałeś udział w jakimś sympozjum – to oznacza, że się interesujesz danym tematem i poświęcasz czas, aby go zgłębić.
Nieaktywność zawodowa
W dzisiejszych czasach trzeba się wykazać „czymś”. Brak podejmowanych działań przez dłuższy czas – kilka tygodni, miesięcy, może niekorzystnie wpłynąć na Twój wizerunek. Jeżeli od pół roku masz problemy ze znalezieniem odpowiedniej pracy, to dla rekrutera jest to pół roku bezczynności. Można w tym czasie na przykład udzielać się w stowarzyszeniu, działać w jakiejś organizacji, pomagać rodzicom – ale trzeba coś robić! Jak wynika z najnowszego raportu „Student w pracy” przeprowadzonego przez agencję SW Research na zlecenie Job Square, po zajęciach dorabia prawie 60 % studentów. Spośród nich mniej więcej połowa znalazła posadę w zawodzie, a aż 44 % z nich zaczynało pracę już na pierwszym roku. Jak widać warto być konkurencyjnym.
Układ CV
Informacje w CV umieszczaj logicznie, ale też nie bój się zmieniać układu akapitów. Oczywiście CV ma być przejrzyste i dobrze się czytać, ale po wykształceniu mogą być rzeczy najważniejsze dla rekrutera, na przykład staże zawodowe (pod warunkiem, że są związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz), a dopiero potem opis doświadczenia zawodowego w postaci pracy dorywczej jako kelner. No chyba, że chcesz starać się o pracę w restauracji.
Praca dla studentów i absolwentów
Wbrew pozorom jest dużo ofert pracy skierowanych właśnie do Ciebie. Są to programy stażowe i rozwojowe proponowane przez wiele firm, szczególnie tych dużych. Na Pracuj.pl możemy na przykład znaleźć ogłoszenia: „Praktyka i płatny staż” – jedynym wymogiem jest tu znajomość języka angielskiego, albo: „Płatny staż w Makro” skierowany do absolwentów lub studentów IV i V roku. Oprócz tego czasami zdarzają się naprawdę ciekawe propozycje, takie jak: „Operacyjny Program Menedżerski”, „Międzynarodowy Program Menedżerski” lub „Program Rozwoju Kadry Liderskiej”. Brzmi to bardzo profesjonalnie i zapewnia naprawdę dobry start w karierę, a dedykowany jest właśnie aktualnym absolwentom studiów wyższych. To, co jest przeważnie wymagane w tych projektach, to dobra znajomość języka angielskiego. Jeżeli nie wiesz, na jakim poziomie jest Twoja znajomość języka – zaaplikuj. Po rozmowie w języku obcym pracodawca udzieli Ci informacji zwrotnej, a jeżeli nie, to sam możesz go o to zapytać.
Największym problemem przy pisaniu CV wśród uczniów i studentów jest brak umiejętności opisania tego, w czym jest się dobrym i wyeksponowania mocnych stron. To może być język norweski, pisanie artykułów, prowadzenie vloga i co za tym idzie biegłość w kręceniu filmików, znajomość marketingu internetowego lub biegła obsługa platform blogowych. W tym przypadku trzeba umieć się mądrze chwalić.