Millenialsi na rynku pracy

Jeżeli urodziłeś się między 1980 a 2000 rokiem, należysz do pokolenia Y, które przez pracodawców nazywane jest pokoleniem Millenium, pokoleniem Piotrusia Pana lub IPodów, e-generacją. Jak widzisz już sama nazwa trochę Cię „piętnuje”, a rekruterzy często nastawiają się tak właśnie na rozmowy z Tobą i Twoimi rówieśnikami.

Jak postrzegani są Millenialsi?

Osoby z pokolenia Y postrzegane są jako biegle posługujące się Internetem, zorientowane w świecie technologii i portali społecznościowych. Znają lepiej niż poprzednie pokolenia języki obce, w tym angielski, co wynika z większej odwagi i częstych podróży zagranicę, są też lepiej wykształceni, ambitni, multizadaniowi. Ale to też niespokojne duchy. Wiedzą, czego chcą i starają się dążyć do zaspokojenia swoich potrzeb. Często przypina im się łatkę niecierpliwych, zbyt pewnych siebie, roszczeniowych, oczekujących możliwości rozwoju, dążących do szybkiego awansu, poszukujących nowych wyzwań, nie przywiązujących się do pracodawcy. To oczywiście stereotyp, choć badania prowadzone na tej grupie pracowników potwierdzają częściowo te opinie.

Firma Glassdoor w opublikowanych ostatnio badaniach podała, że:

  • 71% Millenialsów chcących opuścić aktualną firmę w ciągu najbliższych 2 lat, jest niezadowolonych z braku możliwości awansu i rozwoju zdolności przywódczych,
  • 66% z nich zakłada, że w obecnej firmie nie popracuje dłużej niż do 2020 roku,
  • 63% wierzy, że ma zdolności przywódcze które nie są odpowiednio rozwijane w aktualnej pracy,
  • 29% badanych ocenia siebie jako zaangażowanych w pracy.

Te badania pokazują, że większość osób z tego pokolenia nie ma żadnych skrupułów, aby przejść do innej firmy, jeżeli pracodawca nie spełni ich oczekiwań, czyli nie zapewni im szansy rozwoju, realizacji ambitnych celów czy samodzielności w pracy.

Millenialsi – oczekiwania vs. rzeczywistość

Przede wszystkim kandydaci z pokolenia Y muszą sobie zdawać sprawę, że proces rekrutacji jest bardzo kosztowny i czasochłonny. Jeżeli już pracodawca zdecyduje się na podpisanie z Tobą umowy o pracę, to chce mieć pewność, że zostaniesz u niego na dłużej, że jesteś osobą odpowiedzialną, zmotywowaną, i będziesz zaangażowany w realizację planów firmy. Rotacja destabilizuje firmę, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia codzienna pracę.

Awans

Do awansu potrzebne są trzy rzeczy: staż i doświadczenie zdobyte w danej pracy oraz predyspozycje do zarządzania ludźmi. Wiele osób uważa, że je posiada, ale to przekonanie rzadko odnajduje odzwierciedlenie w życiu – wbrew pozorom nie jest to takie proste. Firmy o płaskiej strukturze (pracownicy + kierownik) nie mogą zagwarantować szybkiego awansu, ponieważ musieliby zwolnić menedżera. A wtedy zapewne znajdzie się kilku innych pracowników, którzy mają większy staż i doświadczenie od Ciebie. Samo wykształcenie i przekonanie o zdolnościach przywódczych w tym przypadku nie wystarczy. Jeżeli bardzo Ci zależy na awansie, powinieneś wysyłać swoje CV do firm, które dają możliwość pięcia się w górę po drabinie rozwoju, ale również ułatwiają zdobywanie doświadczenia w różnych działach.

Motywacja

Bardzo często na rozmowie rekrutacyjnej słyszymy to, co chcemy usłyszeć. Jeżeli rekruter powie nam, że firma dba o rozwój pracowników i umożliwia awansowanie tym najlepszym, to w naszej głowie od razu pojawia się cudowna wizja – tak, już niedługo będę menedżerem. Nikt w trakcie rozmowy nie zagwarantuje nam, że wydarzy się to w ciągu roku lub dwóch, a jednak dajemy się zwieść swoim marzeniom i wyobraźni. Jeżeli w rzeczywistości okaże się, że i owszem, możliwości są, ale mocno rozciągnięte w czasie, to od razu zabije to naszą motywację i chęć angażowania się w pracę. No bo po co się starać, skoro i tak nic z tego nie wyjdzie? Dlatego, skoro masz jakiekolwiek wątpliwości, dopytaj dokładnie pracodawcę, na czym konkretnie polega możliwość rozwoju lub jakie trzeba spełnić warunki, aby awansować. Jeżeli zaproponowane rozwiązania Ci się nie spodobają – odpuść. Może warto poczekać na lepszą okazję?

Kompetencje miękkie

Niezwykle ważna w każdej firmie jest współpraca, otwartość na zmiany, umiejętność dostosowania się do okoliczności. W dużych firmach spotkasz się z trzema pokoleniami pracowników, którzy będą pracowali nad realizacją tych samych celów czy planów. Umiejętność komunikacji w takiej grupie jest bardzo ważna. Trzeba umieć dostosować się do pewnych norm i standardów panujących w organizacji i współpracować z innymi tak, aby tworzyć dobrą atmosferę pracy. Niecierpliwość i brak umiejętności pracy w zespole mogą Tobie i innym znacznie utrudnić realizowanie codziennych obowiązków. Jeżeli denerwują Cię osoby starsze – lepiej poszukaj pracy w start-upach.

Kreowanie kadry menedżerskiej

Firmy starają się zatrzymać Millenialsów dobrymi warunkami pracy, benefitami i atmosferą. Tworzą miejsca relaksu, zapewniają work-life balance, organizują eventy. Tym samym chcą mieć wieloletnich pracowników, którzy będą pewni, sprawdzeni, będą znali firmę „od podszewki” i będą w przyszłości zajmowali stanowiska menedżerskie. Jeżeli ktoś wykaże się pracowitością i cierpliwością, na pewno zostanie doceniony. Tyle tylko, że potrzeba do tego więcej niż roku lub dwóch lat. Jeżeli chcesz być kierownikiem „od zaraz” – najlepiej otworzyć własną firmę.

przezaadddCVmin1 Blog