Wracasz na rynek pracy po dłuższej przerwie? Niezależnie od tego, jaki był powód Twojej absencji w pracy zawodowej, możesz czuć się zakłopotany, tworząc CV, kiedy zdecydujesz się podjąć na nowo karierę zawodową. Prawdą jest bowiem fakt, iż przytłaczająca większość kandydatów posiada ciągłość swojej historii zatrudnienia i Twoje zawierające lukę CV z pewnością się wyróżni. Czy jednak naprawdę masz powody, aby się tym faktem denerwować?

Okazuje się, że z luk w zawodowym życiorysie można nie tylko w zręczny sposób wybrnąć, ale wręcz uczynić z nich swój dodatkowy atut. Podstawą jednak jest prawdomówność, jaką powinniśmy się wykazać zarówno tworząc CV, jak i później, podczas osobistej rozmowy z rekruterami. Pracodawcy doskonale zdają sobie bowiem sprawę, jakie są najczęstsze powody dłuższej przerwy w pracy zawodowej – należą do nich przede wszystkim:

  • bezrobocie będące skutkiem trudności ze znalezieniem posady;
  • opieka nad dzieckiem;
  • choroba kandydata bądź jego bliskich;
  • zagraniczne podróże.

Wydobądź atuty sytuacji

Jeżeli w Twoim CV widnieje dłuższa przerwa w pracy zawodowej, zastanów się, czy nie można zrekompensować tego braku chociażby przydatną umiejętnością, jaką w tym czasie nabyłeś. Pracodawca z pewnością przychylnym okiem spojrzy na kandydata, który mimo bezrobocia czy też opieki nad dzieckiem nadal inwestował w siebie i uczył się języka obcego, czy też doskonalił umiejętność obsługi komputera. Idealnie byłoby, gdybyśmy w tym czasie uczestniczyli w specjalistycznych szkoleniach i kursach, po których moglibyśmy pochwalić się dyplomami oraz certyfikatami. Z kolei, jeżeli przez wiele miesięcy przebywaliśmy w wymarzonej podróży dookoła świata, warto opowiedzieć o tym, czego się w tym czasie nauczyliśmy i przedstawić tłumaczenie, jak w pozytywny sposób podróż wpłynęła na nasze cechy charakteru.

Przygotuj się na pytania

Z pewnością rekruterzy podczas osobistej rozmowy będą pytali o powód Twojej dłuższej nieobecności na rynku pracy. Warto odpowiednio wcześniej przygotować sobie gotowe odpowiedzi na takie pytania. Stres, jaki zazwyczaj towarzyszy nam podczas rozmów kwalifikacyjnych, nie jest bowiem sprzymierzeńcem improwizowania. Unikajmy jednak mówienia w jednoznacznie negatywny sposób o dawnym pracodawcy – starajmy się używać dyplomatycznych i bezpiecznych sformułowań.

Szczerość to podstawa

Powtórzmy raz jeszcze – zawsze warto trzymać się faktów i niczego nie zatajać. Pamiętajmy, że zawsze dobrze widziane będzie przyznanie się do faktu, iż zostaliśmy zwolnieni w ramach redukcji etatów czy też sami odeszliśmy z pracy, w której panowała niezdrowa atmosfera. W efekcie potencjalny pracodawca może uznać się za osobę szczerą, pewną siebie i zdeterminowaną, co przełoży się na większą szansę na uzyskanie wymarzonej posady. Inaczej niż w przypadku tak osobistych spraw, jak stan cywilny czy też plany rodzicielskie, lepiej nie odmawiać odpowiedzi na takie pytania.

Luki w CV mimo, iż nie są sytuacją pożądaną, nie dyskwalifikują nas jako przyszłych pracowników. Jeżeli nasz życiorys zawodowy nie cechuje się ciągłością, zrekompensujmy to większym zaakcentowaniem naszych zalet oraz szczerością wobec potencjalnego pracodawcy.