Jak sprawić, aby nasze CV zrobiło wrażenie na potencjalnym pracodawcy i zapewniło nam bilet do kolejnego etapu rekrutacji? Z pewnością odpowiedzi na to pytanie szukają wszystkie osoby, które aktywnie poszukują pracy. Statystyki pokazują, że wstępną decyzję odnośnie naszej aplikacji rekruter podejmuje w ciągu pierwszych 6 sekund od rozpoczęcia jej analizy. Na jakie czynniki w tym czasie przede wszystkim zwróci uwagę?

Oczywiście najbardziej istotny jest aspekt wizualny naszego CV. Jeżeli uda nam się wyróżnić spośród dziesiątek, a nawet setek innych aplikacji, to jesteśmy na dobrej drodze do otrzymania wymarzonej pracy. Czynnikiem, o którym często zapominamy, tworząc CV, a który odgrywa kolosalną rolę w jego postrzeganiu, jest kolorystyka całego dokumentu. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, na jakie kolory warto postawić, aby nasza aplikacja wzbudziła zainteresowanie pracodawców i otworzyła nam furtkę do obiecującej kariery zawodowej?

Zerwij z czernią i bielą

Rekruterzy są zgodni – ponad 80% CV, które składają kandydaci w procesie rekrutacji, to druki w kolorystyce biało-czarnej. Wielu z nas właśnie te kolory nieodłącznie kojarzą się z formalnymi sytuacjami, do których zaliczamy także aplikowanie o nową pracę. Tymczasem CV nie jest zwykłym dokumentem, który musi spełniać określone wymogi! Wręcz przeciwnie – powinno ono pokazywać naszą osobowość i akcentować indywidualne cechy, które odróżniają nas od innych kandydatów. Dlatego zdecydowanie warto porzucić nudną i oklepaną biel w duecie z czernią, a zamiast tego postawić na kolor!

Postaw na mocny akcent

Specjaliści przekonują, że zdecydowanie najlepiej prezentują się CV, w których zastosowano maksymalnie 3 kolory – dwa bazowe i jeden przełamujący całość, stanowiący mocny akcent. Ich tłumaczenie, dlaczego nie warto wprowadzać większej liczby kolorów, jest następujące – przy użyciu większej ilości barw łatwo uzyskać niepożądany efekt chaosu w naszej aplikacji. Podobną zasadę 3 kolorów stosuje się obecnie z powodzeniem w biznesie przy tworzeniu zapadających w pamięć wizytówek i ulotek, które zawojowały rynki zagraniczne – angielski, niemiecki oraz norweski. Obecnie trend ten jest coraz popularniejszy również w Polsce.

Jakie kolory wybrać?

Wiele osób tworzących swoje pierwsze CV w kolorze może zadawać sobie pytanie, jakie barwy wybrać do swojej aplikacji? Jako kolory bazowe mogą być wykorzystane biel, szarość, brąz, beż bądź czerń – są one eleganckie i będą świetnie komponować się z kolorem dominującym. Tymczasem jako kolor przełamujący neutralną bazę zdecydowanie najbardziej efektownie prezentują się:

  • krwista czerwień;
  • kobaltowy odcień niebieskiego;
  • soczysta zieleń;
  • energetyczne żółcienie;
  • dostojna purpura.

Oczywiście, wybór koloru dominującego musi ściśle korespondować z barwami, które wybraliśmy jako bazowe. Wszystkie elementy CV muszą bowiem być w pełni spójne i przemyślane – zarówno jego język, forma, jak i aspekt wizualny. Dlatego lepiej zrezygnować z tak kontrowersyjnych połączeń, jak żółte, wyraziste akcenty w połączeniu z beżowo-brązową bazą.

Nie bójmy się poprzez nasze CV wyrazić siebie i odważnie sięgnijmy po kolorowe akcenty! Z pewnością dzięki temu nasza aplikacja przyciągnie większą uwagę, co zaprocentuje zwiększonymi szansami na zatrudnienie w wymarzonej przez nas firmie.