Przygotowując CV, przede wszystkim zwracamy uwagę na jego treść – dbamy o gramatykę, język i interpunkcję, tak, aby efekt końcowy nie budził nawet najmniejszych zastrzeżeń. Niewiele osób aktywnie poszukujących nowego zatrudnienia zdaje sobie jednak sprawę, jak bardzo niewiele czasu poświęcają rekruterzy na wstępną analizę przesłanych aplikacji. Proceder ten, który ma na celu odrzucenie pierwszej partii kandydatów na dane stanowisko, opiera się w związku z tym nie na walorach merytorycznych CV, ale w szczególności akcentuje aspekt ich aspekt wizualny.

Jednym z bardzo ważnych elementów, mających wpływ na postrzeganie naszych dokumentów aplikacyjnych, jest czcionka, jaką napisane jest CV. Wybierając odpowiednią czcionkę, która zostanie następnie wykorzystana w naszej aplikacji, należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami, aby w konsekwencji nasze CV zrobiło świetne pierwsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Trzymaj się z daleka od banału

Zdecydowanie najpopularniejszą czcionką, jeśli chodzi o tworzenie wszelkiego rodzaju oficjalnych dokumentów, jest znany i lubiany Times New Roman. Z tego powodu czcionka ta bez wątpienia dominuje wśród CV, które tworzone są przez osoby poszukujące pracy w naszym kraju. I właśnie jej wszechobecność jest paradoksalnie argumentem, który przemawia za tym, aby tej czcionki w swoim CV unikać! Po pierwsze, Times New Roman stał się już zbyt banalny i jego zastosowanie w dokumentach aplikacyjnych może być odebrane przez rekruterów jako objaw braku kreatywności. Oprócz tego czcionka ta wbrew pozorom daleka jest od wizualnego ideału – nieregularne odstępy między poszczególnymi literami sprawiają, że dłuższy tekst może prezentować się zbyt chaotycznie.

Unikaj nadmiernych zdobień

W edytorach tekstu istnieje spora grupa czcionek, która wiele osób zachwyca swoim ozdobnym charakterem. Czcionki te świetnie nadają do pisania zaproszeń ślubnych czy też wykonywania podpisów w albumach ze zdjęciami, ale zupełnie nie sprawdzą się podczas pisania CV! Przede wszystkim ich wygląd znacznie utrudnia szybkie wzrokowe ogarnięcie całego tekstu, co z góry nastawia negatywnie potencjalnego pracodawcę. Ponadto nadmiernie strojny charakter wybranej przez nas czcionki stawia pod znakiem zapytania nasz profesjonalizm i umiejętność dopasowania się do formalnych sytuacji, w jakie będzie obfitować praca, o jaką się staramy. Oprócz tego często przy bardzo ozdobnej czcionce źle prezentują się polskie znaki, a do grupy języków, które dobrze z tego typu fontami współpracują, zaliczają się przykładowo język angielski, francuski czy też niemiecki.

Rozmiar ma znaczenie

Pisanie CV nastręcza szczególnie dużo trudności zarówno nowicjuszom, którzy dopiero debiutują na rynku pracy, jak i osobom z wyjątkowo bogatym bagażem doświadczeń zawodowych. Świeżo upieczeni absolwenci uczelni wyższych często mają problem ze zbyt krótkim CV, co jest zazwyczaj spowodowane faktem, iż poszukują dopiero swojej pierwszej pracy. W takiej sytuacji młodzi ludzie mają tendencję do ustawiania zbyt dużej czcionki, a ich najczęstsze tłumaczenie w tej sytuacji jest następujące – dzięki większej czcionce, CV wyda się dłuższe. W rzeczywistości jednak takie posunięcie sprawia, że tekst aplikacji wydaje się zbyt krzykliwy i agresywny, co bez wątpienia zniechęci potencjalnych pracodawców. Z kolei osoby, które mają za sobą bogatą karierę zawodową, martwią się, że ich CV nie mieści się na jednej stronie A4 i usiłują zmniejszyć jego objętość, wybierając zdecydowanie za małą czcionkę. W efekcie tekst jest zbyt drobny i trudno w krótkim czasie wyłowić z niego najważniejsze informacje. Zdecydowanie najbezpieczniej jest trzymać się optymalnej wielkości czcionki, jaką jest dwunastka. Dzięki temu treści prezentowane w naszym CV będą prezentować się wyraźnie, a jednocześnie niekrzykliwie. Osoby ze zbyt długim CV mogą wówczas bez obaw wydłużyć go do dwóch stron A4 – nawet jeśli rekruter zatrzyma się na jego pierwszej stronie, przyswoi z niego znacznie więcej, aniżeli gdyby do jego rąk trafiła aplikacja napisana drobnym maczkiem.

Jak widać rodzaj i wielkość czcionki, jaką napisane jest CV, odgrywa sporą rolę w postrzeganiu naszej aplikacji przez pracodawców. Dlatego tworząc dokumenty aplikacyjne, rozważnie wybierzmy czcionkę, aby nie odebrać sobie w konsekwencji szans na zdobycie ciekawej pracy z powodu źle wyglądającego CV.