Jak za pomocą CV wyróżnić się na tle innych kandydatów?

Rzeczywiście sprawa nie jest taka prosta, zwłaszcza, jak pisanie CV to nie jest nasza najmocniejsza strona. Tworzenie życiorysu to czasami żmudna praca. Oprócz opisania naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego musimy się w nim trochę pochwalić, a to przysparza nam często dużo kłopotów.

Najlepiej je raz napisać i potem mieć to z głowy – tak myśli większość z nas. Tymczasem pracodawcy oczekują od nas całkowicie odmiennego podejścia. Chcą, żeby każde CV było adresowane konkretnie do nich, a nie do wszystkich. Na czym to ma polegać?

Przeczytaj dokładnie ogłoszenie

Najpierw oczywiście czytamy dokładnie ogłoszenie. W każdym z nich zazwyczaj znajdują się trzy części: jaki będzie zakres obowiązków na stanowisku (lub za co będziesz odpowiedzialny), co pracodawca oferuje oraz to, czego wymaga lub oczekuje od kandydata. I właśnie ta ostatnia część jest dla ciebie najważniejsza. Ponieważ większość wysyła swoje CV ot tak, nie poświęcając czasu na dostosowanie go do ogłoszenia, Ty możesz zdobyć tą przewagę nad innymi.

Wykształcenie – tylko to, co ważne dla pracodawcy

Z reguły pomijamy szkołę średnią, chyba, że posiadasz specjalistyczne wykształcenie zdobyte już w szkole ponadgimnazjalnej, które odpowiada temu z ogłoszenia. Wpisujemy za to wszystkie szkoły ukończone po liceum lub technikum. Wpisywanie gimnazjum zdecydowanie „zaśmieca” CV.

Doświadczenie zawodowe

Zakres obowiązków, który miałeś w poprzednich firmach powinien być wybrany pod kątem danego ogłoszenia. Ważne, aby nie pisać wszystkiego, co robiliśmy do tej pory, jeżeli to nie wpisuje się w oczekiwania nowego pracodawcy. Na przykład jeżeli staramy się o posadę pracownika banku, w którym wymagany jest kontakt z klientem i sprzedaż, a my do tej pory pracowaliśmy w sekretariacie, to pokrywa nam się kontakt z klientami firmy, organizacja pracy, ale już możemy pominąć robienie kawy dla gości czy poprawianie prezentacji dla szefa.

Pamiętaj też, że nie chodzi o to, aby słowo w słowo przepisywać do swojego CV oczekiwania umieszczone w ogłoszeniu o pracę, ale żeby w CV zawrzeć te informacje, które odpowiadają wymaganiom danego pracodawcy. I tak, jeżeli w ogłoszeniu widnieje zapis: „ znajomość prawa pracy”, możemy napisać : „tworzenie harmonogramów i rozliczanie czasu pracy zgodnie z prawem pracy”.

Dodatkowe umiejętności, kwalifikacje i zainteresowania

W CV powinieneś umieścić wszystkie dodatkowe aktywności związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Chodzi o to, żeby pokazać, że interesujesz się daną dziedziną. To jest ten moment „chwalenia się”. Certyfikat z języka obcego, współpraca z wydawnictwem, udział w sympozjum, prenumerata czasopisma branżowego czy pieczenie ciast na imprezy rodzinne (jeżeli chcesz zostać cukiernikiem) to tylko przykłady. Czasami wydaje nam się, że „nie ma się czym chwalić”. Takie myślenie to największy błąd! Ponieważ pracodawca dowiaduje się o kandydacie tylko tyle, i aż tyle, ile ten napisze w swojej aplikacji. Zdarza się, że wygrywa ta osoba, która pokaże się z tej szerszej (czytaj – lepszej) strony. Skoro już o tym mowa, to co wpisywać w zainteresowaniach? Robert Cialdini w swoim bestselerze : „Wywieranie wpływu na ludzi” opisał między innymi regułę podobieństwa. Jeżeli pracodawca ma podobne do naszych zainteresowania, to może zwiększyć to prawdopodobieństwo zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną. Ale nasze odmienne zainteresowania też mogą być „wabikiem” dla rekrutera. Pamiętaj: nie wstydź się swoich pasji i pisz zawsze prawdę – to na pewno zostanie zweryfikowane podczas rozmowy.

Dodatkowo należy uważać na wszelkiego rodzaju błędy ortograficzne, gramatyczne i językowe, które absolutnie dyskredytują nas w oczach pracodawcy. Dotyczy to zarówno CV w języku polskim jak i angielskim czy niemieckim. Jeżeli deklarujemy dobrą znajomość języków obcych, lepiej skorzystać z usług profesjonalnego tłumacza, niż wysłać CV z błędami.

Klauzula dotycząca ochrony danych osobowych

Zdarza się, że pracodawca prosi, aby w CV umieścić tekst klauzuli zgodny z jego wytycznymi. Warto na to zwrócić uwagę. Brak tego konkretnie wymaganego zapisu może z góry przekreślić nasze szanse na zatrudnienie ze względów prawnych, lub zasugerować rekruterowi, że działamy schematycznie lub nie doczytaliśmy ogłoszenia do końca. Jeszcze większym błędem jest wysłanie swojej aplikacji z klauzulą dedykowaną innej firmie. Dlatego, zanim wyślemy gdziekolwiek nasz życiorys, przeczytajmy go na spokojnie jeszcze raz.

Profesjonalny rekruter od razu zauważy, czy Twoja aplikacja jest powielana z jednego wzoru, czy też jest dedykowana właśnie jemu. Jeżeli chcemy sobie pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy, to włóżmy w napisanie CV trochę wysiłku. Z pewnością zaowocuje to większą szansą zaproszenia na rozmowę. Przekonaj się sam!

przezaadddCVmin1 Blog