Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna?

Rozmowa rekrutacyjna zaczyna się od momentu zaproszenia nas na rozmowę i kończy na wyjściu z budynku, a czasami nawet (jeżeli ktoś nas obserwuje przez okno) na „zniknięciu z pola widzenia”. Jest momentem decydującym o naszym zatrudnieniu lub zaproszeniu nas na kolejne spotkania.

Badanie przeprowadzone przez firmę eSelektio we współpracy z Katedrą Handlu i Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pokazuje, że spotkanie rekrutacyjne trwa średnio ok. 40 minut. Jak wygląda taka rozmowa rekrutacyjna i na co się trzeba przygotować?

Zaproszenie na rozmowę

Odbywa się przeważnie telefonicznie. Już wtedy zaczyna się proces rekrutacji. Przez telefon naprawdę dużo słychać – czy jesteśmy zadowoleni z zaproszenia, czy zaskoczeni, czy niezdecydowani na przyjście. Oprócz tego niektóre sformułowania jak: „postaram się być”, albo „nie wiem, a co to w ogóle za firma” już sugerują rekruterowi Twoje nastawienie do procesu.

Wejście – ma znaczenie

Najważniejsza rzecz to się nie spóźnić. Oczywiście zdarzają się sytuacje niezależne od nas, ale dobrze jest zapobiegać wszystkim takim ewentualnościom. Lepiej być pół godziny wcześniej niż 5 minut później. Jeżeli wiemy, że nie zdążymy na czas, należy bezwzględnie poinformować o tym osobę, z którą jesteśmy umówieni, a to oznacza, że musimy mieć przy sobie jej numer telefonu. Oprócz tego powinniśmy wiedzieć z imienia i nazwiska, z kim mamy się spotkać.

Od momentu przekroczenia progu firmy zaczyna się obserwacja Twojej osoby. Samo wejście, Twoja postawa, gesty, mimika, powitanie z pracownikami ma niebywałe znaczenie. Pamiętaj, Może Cię ocenić osoba przechodząca korytarzem i Pani w sekretariacie.

Wiedza o firmie, do której aplikujesz

Zanim przekroczysz progi firmy, powinieneś posiadać informację na jej temat. W Internecie na pewno znajdziesz dużo ciekawych materiałów. Jeżeli na pytanie „Co Pani/Pan słyszał o naszej firmie” nie będziesz w stanie nic odpowiedzieć, to zdyskredytuje Cię od razu. To przejaw braku szacunku i zainteresowania przyszłym pracodawcą oraz nieświadomy udział w procesie rekrutacji.
Jakie pytania mogą paść na rozmowie rekrutacyjnej?

Większość rozmów wygląda podobnie i można się mniej więcej przygotować na pytania, choć oczywiście każdy rekruter ma jakieś swoje ulubione „kruczki”, którymi może nas zaskoczyć. Przede wszystkim jednak część pytań dotyczy nasze go CV, tego gdzie pracowaliśmy, jaki był nasz zakres obowiązków, co się stało, że już nie pracujemy w danym zakładzie pracy, albo dlaczego chcemy zmienić pracę? Jeżeli przyjechaliśmy z zagranicy – z pewnością spotkamy się z pytaniami – dlaczego wróciłeś, na jak długo i czy nie zamierzasz znów wyjechać z Polski?

Druga część, to rozmowa o umiejętnościach – co potrafisz, czym się to przejawia. Skoro pochwaliłeś się czymś w CV, tym bardziej musisz to rozwinąć „na żywo”. Standardowymi pytaniami są te, o mocne i słabe strony, lub o Twoje wady i zalety. Nie są to wbrew pozorom łatwe pytania i dobrze jest się do nich przygotować zwłaszcza, jeżeli chodzi o wady. Pewnych rzeczy po prostu nie można powiedzieć wprost, na przykład, że często się spóźniasz lub jesteś niecierpliwy. Jeżeli chcesz o tym wspomnieć, to powinieneś obrócić wadę w zaletę, na przykład w ten sposób: „Jestem z natury niecierpliwy, szybki i zdecydowany w działaniu, ale zdaję sobie z tego sprawę, i podczas pracy w zespole projektowym staram się dostosować do tempa pracy innych”.

Weryfikacja wiedzy

Jeżeli nowa praca wymaga od Ciebie specjalistycznych umiejętności, na przykład bardzo dobrej znajomości Excela wraz z tabelami przestawnymi i makrami, to spodziewaj się, że może to zostać w praktyce zweryfikowane przez pracodawcę. Po prostu poproszą Cię o zaprezentowanie swoich umiejętności przy komputerze firmowym.

Praktycznie zawsze, jeżeli pracodawca wymaga znajomości języka obcego, padnie pytanie w tym języku. Pytanie może dotyczyć albo spraw związanych z pracą, na przykład: „co Cię motywuje do pracy?” lub „czego oczekujesz od nowego pracodawcy?” , albo Twojego „hobby”. W zależności od stopnia zaawansowania cała rozmowa rekrutacyjna może zostać przeprowadzona na przykład w języku włoskim czy niemieckim.

Pożegnanie

Ponieważ rozmowa to nie tylko słowa, ale i mowa ciała, również przy pożegnaniu pracodawca będzie Cię obserwował. Warto do końca trzymać „fason” i być spójnym ze sobą. Nie ma wzdychania ulgi czy wykonywania telefonów do bliskich jeszcze na terenie firmy.

Po rozmowie

Bądź uważny na to co mówisz również po oficjalnej rozmowie, kiedy np. jesteś odprowadzany do drzwi lub do windy. Każde wypowiedziane wtedy zdanie również będzie brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

Jeżeli zostaniesz zaproszony do drugiego lub trzeciego etapu rekrutacji musisz pamiętać, aby nic nie zmieniać w swoim zachowaniu. Na pewno podczas kolejnego spotkania poczujesz się bardziej odprężony, bardziej pewny siebie. Uważaj, to nadal jest rozmowa. W tym przypadku najważniejsze jest udowodnienie, że to, co zobaczył i usłyszał rekruter za pierwszym razem, znajdzie potwierdzenie podczas drugiego spotkania.

przezaadddCVmin1 Blog