Czasami zdarza się, że chcemy lub musimy coś zmienić w naszym życiu zawodowym, albo dopiero je zaczynamy, i czeka nas poszukiwanie pracy. Jak się do tego zabrać? Co robić? Gdzie szukać? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które pomogą w znalezieniu wymarzonej pracy.
Mimo, że coraz częściej mówi się o rynku pracownika, nie we wszystkich firmach i nie na każde stanowisko przyjmą nas z otwartymi ramionami. Aby zwiększyć nasze szanse na znalezienie pracy, należy korzystać z wszelkich dostępnych możliwości.
Znajomi
Warto rozpowiedzieć o naszych poszukiwaniach znajomym. Może się okazać, że praca już na Ciebie czeka. Są takie instytucje, w których płaci się pracownikowi za polecenie pracodawcy. W ten sposób nasz znajomy może zarobić dodatkowe pieniądze i obie strony będą zadowolone.
Portale rekrutacyjne
Oprócz tego oczywiście należy przygotować profesjonalne CV, LM i zobaczyć, jakie ogłoszenia możemy znaleźć na portalach rekrutacyjnych. Największymi i najpopularniejszymi z nich są: Pracuj.pl, Infopraca.pl i praca.pl, ale mamy też monsterpolska.pl, OLX-praca, gratka.pl czy mnóstwo innych. Co ciekawe, firmy, którym zależy na szybkiej rekrutacji, często korzystają z mniejszych portali. Oprócz tego możemy skorzystać z wyszukiwarek na przykład indeed.com lub praca.money.pl, w których znajdziemy oferty pracy zebrane z poszczególnych portali rekrutacyjnych.
Najbardziej popularnym serwisem poświęconym studentom i absolwentom uczelni jest Absolvent.pl. Znajdziesz tam staże, praktyki, forum i opinie, również dotyczące rozmów rekrutacyjnych.
Pamiętaj: Przed wysłaniem aplikacji przeczytaj uważnie ogłoszenie. Jeżeli wymagana jest znajomość języka holenderskiego, musisz go znać. Jeżeli nie spełniasz wymagań, Twoja aplikacja trafi do kosza.
Serwisy społecznościowe
Coraz bardziej popularne staje się wystawianie informacji o tym, że poszukujemy pracy – w sieci. Najlepiej robić to za pomocą portali profesjonalnych, takich jak Goldenline lub LinkedIn, do których często i chętnie zaglądają rekruterzy, ale niektórzy ogłaszają swoją gotowość do zmiany pracy nawet na Facebooku. Jeżeli jednak nadal pracujesz i nie chcesz, aby obecny pracodawca się o tym dowiedział, to raczej nie jest to dobry pomysł. Ale za to można zrobić coś innego – dać się poznać jako specjalista publikując wpisy na forach branżowych. Przy okazji zbudujesz sobie markę eksperta i będziesz lepiej postrzeganym kandydatem.
Urzędy pracy
Wbrew pozorom i w urzędach pracy możemy znaleźć ciekawe ogłoszenia. Z reguły jednak, aby z nich skorzystać, należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna. To czasami dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje i zapisać się na kursy specjalistyczne, odbyć staż lub założyć własną działalność gospodarczą, którą urząd może dofinansować.
Wysyłanie CV do firm
W zasadzie każda firma ma zakładkę „kariera”. Jeżeli marzysz o pracy w tej jednej, konkretnej firmie, możesz wejść na ich stronę, znaleźć adres mailowy i wysłać do niej aplikację. Najlepiej, żeby właśnie prowadzili nabór na wybrane przez Ciebie stanowisko. Inaczej Twoje CV może trafić do kosza lub do pliku, gdzie trzymane są aplikacje nie związane z aktualnymi procesami rekrutacyjnymi. Niestety rzadko potem ktoś do nich zagląda. Jeżeli jednak nie poszukują teraz kogoś takiego, jak Ty, to najlepiej wysłać CV a potem wzmocnić swoje szanse dzwoniąc i rozmawiając z kimś z kadr na temat swojej aplikacji. Po takim telefonie (to oczywiście zależy, jak się zaprezentujesz) być może ktoś zapisze sobie Twoje CV w innym niż „kosz” folderze.
Biura karier
Obecnie pracodawcy dobijają się do uczelni wyższych i bardzo często zostawiają swoje oferty praktyk, staży i pracy dla studentów czy też absolwentów w biurach karier. Pracownicy biur z reguły wywieszają je na tablicy ogłoszeń w formie papierowej, na stronach internetowych uczelni, oraz rozsyłają mailem do studentów. Jeżeli nie ma Cię na liście mailingowej, to po prostu podejdź do biura osobiście.
Targi pracy
Targi pracy są organizowane w różnych miastach i miejscach. To mogą być targi na konkretnej uczelni – dedykowane (choć niekoniecznie) studentom i absolwentom wydziałów tejże szkoły, lub ogólne targi pracy dla wszystkich z danego miasta czy województwa. Warto śledzić takie wydarzenia. Spotkamy tam z reguły duże, rozwijające się firmy, które mają olbrzymie zapotrzebowanie na pracowników, nowo powstające centra outsourcingowe, pośrednictwa pracy, ale też zdarzają się mniejsze firmy z tradycjami.
Agencje pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego
Jeżeli masz problemy ze znalezieniem pracy, zgłoś się do agencji doradztwa personalnego. Jest ich wiele na rynku, ale te największe znajdziesz na portalach rekrutacyjnych. Co do zasady powinny Ci pomóc w znalezieniu pracy, podpowiedzą, co trzeba zrobić, przejrzą Twoje CV pod kątem atrakcyjności, a ze względu na ogrom prowadzonych procesów rekrutacyjnych może się okazać, że „od ręki” zostaniesz wybrany jako kandydat do rozmowy z pracodawcą.
Pamiętaj: NBP wyliczył, że czas potrzebny przeciętnie do znalezienia pracy wynosi w Polsce około 12,9 miesiąca (dane z 2017r.), natomiast GUS z 2012 roku podawał, że jest to 11 miesięcy. To dość długi okres czasu. Warto sobie zdawać z tego sprawę i nie ulegać panice już po miesiącu niepowodzeń.