W Twoim ostatnim CV znalazło się przypadkowe zdjęcie, na którym masz na sobie nijaką koszulę i niczym nie wyróżniasz się z tłumu? Zatem na pewno zainteresuje Cię informacja, że prezencja kandydatów ma w naszym kraju dla rekruterów ogromne znaczenie. Mimo iż podczas rekrutacji wygląd nie odgrywa kluczowej roli i nie decyduje o zatrudnieniu danego kandydata, nie można całkowicie pominąć tej istotnej kwestii.

Jak pokazują badania, w przypadku aplikacji ze zdjęciami atrakcyjnych kobiet, aż 54% z nich zostaje następnie zaproszone na rozmowę – dla kobiet mniej urodziwych wskaźnik ten kształtuje się na poziomie zaledwie 7%. W przypadku przystojnych mężczyzn odsetek odzewu ze strony pracodawców wynosi 47%, zaś odpowiednio u panów o mniej zachęcającej powierzchowności – 26%. W co zatem ubrać się, jak uczesać i jakie dodatki bądź makijaż wybrać do zdjęcia w CV, aby zrobić na rekruterach jak najlepsze wrażenie?

Postaw na oficjalny wygląd

Wykonując zdjęcie do CV, warto wybrać stylizację elegancką o bardziej formalnym charakterze. U mężczyzn może być to klasyczny garnitur, jednak panowie nieprzepadający za jego noszeniem mogą poprzestać na eleganckiej koszuli. Doskonałym wyborem zamiast ponadczasowej bieli, która mimo wszystko kojarzy się dość galowo, będzie koszula w odcieniu błękitnym. Kolor ten większości pracodawców bardzo dobrze się kojarzy – ich tłumaczenie opiera się zazwyczaj na skojarzeniu koloru błękitnego z atmosferą pracy, jaka panuje w wielu biurach, których pracownicy noszą w większości błękitne koszule. Koszula – zarówno w duecie z żakietem, jak i solo – sprawdzi się doskonale także u pań. Równie efektownie będzie prezentować się elegancka sukienka. Jeśli chodzi o kolorystykę w przypadku kobiet, warto wyjść poza nieco banalne połączenie bieli i czerni, a zamiast tego postawić na takie kolory jak:

  • beż:
  • granat:
  • szarość;
  • grafit.

Uważać należy na wszelkiego rodzaju wzorzyste tkaniny – należy przede wszystkim poprzestać na tylko jednym wzorze, zamiast łączyć ze sobą przykładowo kratkę i groszki. Raczej kiepskim pomysłem są ubrania w bardzo duże, wyraziste wzory, które odwracać będą uwagę od samej osoby uwiecznionej na zdjęciu.

Unikaj ekstrawagancji

Na fotografii, która będzie wykorzystana w CV, należy postawić na bezpieczną fryzurę, delikatny makijaż oraz klasyczne dodatki. Zdecydowanie źle wyglądają jaskrawe i bardzo krzykliwe kolory w makijażu oczy czy też ust. Ponadto zbyt wyrazisty make up wygląda mało profesjonalnie, a oprócz tego może wywrzeć negatywne wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Z ogromną dozą ostrożności należy podchodzić również do biżuterii – wybierzmy raczej delikatne i subtelne kolczyki czy też wisiorek zamiast dużych, geometrycznych ozdób. Najlepiej będzie poprzestać na jednym elemencie biżuterii – taka ilość nie będzie wyglądać nachalnie i nie zdominuje całej fotografii. Pamiętajmy, że okulary również są swego rodzaju biżuterią i wymagają szczególnie delikatnego towarzystwa w kwestii dodatków.

Uśmiechnij się!

Język ciała wywiera naprawdę duży wpływ na to, jak odbierają nas inne osoby, dlatego poważna i surowa mina na zdjęciu w CV to zdecydowanie zły pomysł! Zamiast tego warto delikatnie się uśmiechnąć – niekoniecznie odsłaniając uzębienie, ale w dość łagodny sposób. Dzięki temu automatycznie nasze postrzeganie przez rekruterów ulegnie diametralnej zmianie – z pewnością będą nas odbierać jako osoby sympatyczne i optymistycznie nastawione do życia. Starajmy się jednocześnie przybrać naturalny wyraz twarzy, zbliżony do naszego codziennego wyglądu. Dzięki temu potencjalny pracodawca nie będzie zaskoczony naszym wyglądem podczas przyszłej rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeżeli w swoich zbiorach nie posiadamy fotografii spełniającej powyższe kryteria, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fotografa. Taki profesjonalista z pewnością wykona dla nas zdjęcie w idealnej jakości, które będzie stanowiło prawdziwą ozdobę naszego CV. Dbałość o jakość fotografii wykorzystanej w dokumentach aplikacyjnych z pewnością nam się opłaci!