W Internecie znajdziemy mnóstwo porad, jak pisać CV i list motywacyjny. Często są to albo informacje powielane jedna od drugiej, albo sprzeczne co powoduje, że mamy mętlik w głowie. Już sami nie wiemy, czy pisać tradycyjnie, czy kreatywnie, czy wstawiać zdjęcie czy też nie. Poniżej podajemy największe fakty i mity dotyczące pisania życiorysu i listu motywacyjnego.
CV powinno być na jedną, maksymalnie dwie strony
Mit: Badania Pracuj.pl pokazują, że aż połowa Polaków uważa, że dobre CV to CV jednostronicowe, a tylko 4% zdaje sobie sprawę, że na długość życiorysu ma wpływ doświadczenie. CV rzeczywiście powinno być dość zwięzłe, ale również musi pomieścić wszystkie najistotniejsze informacje dla nowego pracodawcy, zwłaszcza, jeżeli ten nie wymaga dołączenia listu motywacyjnego. W efekcie CV eksperta może mieć 3 lub 4 strony. Pomniejszenie czcionki lub wycięcie istotnych informacji może być gorsze, niż wydłużenie życiorysu. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością stron w żadną stronę.
CV bez zdjęcia nie będzie brane pod uwagę
Fakt: Są ogłoszenia, w których pracodawca wymaga od nas przysłania CV. Dotyczy to w szczególności zawodów związanych z obsługą klienta oraz pracą przed kamerą. Jeżeli nie umieścimy w swoim życiorysie zdjęcia zgodnie z prośbą, rzeczywiście możemy zmniejszyć swoje szanse na zatrudnienie. Jeżeli jednak mamy poczucie, że jesteśmy oceniani „za wygląd”, nie aplikujmy na to stanowisko lub do tej firmy.
Mit: Profesjonalny rekruter zwraca przede wszystkim uwagę na treść w CV. Nie zatrudni nikogo, zwłaszcza na stanowisko specjalistyczne, tylko za wygląd. Brak zdjęcia nie powinien absolutnie dyskredytować kandydata do zaproszenia go na rozmowę. W większości przypadków zdjęcie pomaga rekruterowi zapamiętać naszą osobę – zwłaszcza po spotkaniu, i działa raczej na naszą korzyść.
Zdjęcie decyduje o zaproszeniu kogoś na rozmowę
Fakt: Zdjęcie w CV powinno być aktualne, wiarygodne, eleganckie. Jeżeli praca wymaga od nas bycia reprezentatywnym, to rzeczywiście zdjęcie znad morza w stroju kąpielowym lub na kanapie z psem może sprawić, że nie zostaniemy zaproszeni na rozmowę.
Mit: Zdjęcie powinno być profesjonalne, ale pamiętajmy, że najważniejsza dla pracodawcy jest treść naszej aplikacji. Kandydaci zbyt dużą wagę przykładają do zdjęcia zamiast koncentrować się na merytoryce i jak najlepszym przygotowaniu swojego życiorysu. Jak pokazują badania z 2015 roku przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Pracuj.pl, rekruterzy poświęcają zaledwie 3% całego czasu na analizę zamieszczonych zdjęć, a resztę uwagi skupiają na analizie doświadczenia (58% czasu), wykształcenia, czy umiejętności kandydata.
CV powinno być kreatywne
Fakt: Są zawody, w których CV kreatywne jest wręcz wymagane tak jak projektant, grafik, aktor. To są wszystkie stanowiska związane tworzeniem, wymyślaniem czegoś. W takich sytuacjach można pokusić się nawet o wysłanie video CV w postaci filmiku.
Mit: Życiorys powinien być prosty i przejrzysty tak, aby rekruter w szybki sposób odnalazł interesujące go informacje. W większości przypadków CV kreatywne jest wbrew pozorom mało czytelne, zaburza harmonię czytania, odwraca uwagę rekrutera od ważnych informacji. Można oczywiście zastosować jakąś delikatna grafikę lub linie oddzielające poszczególne obszary, ale też należy pamiętać, aby wszystko robić z umiarem.
Im więcej informacji w CV, tym lepiej
Mit: Nie w CV. Życiorys za każdym razem powinien być dostosowany do stanowiska, na jakie się aplikuje i oczekiwań pracodawcy. Dziesiątki różnych aktywności nie mających nic wspólnego z danym stanowiskiem mogą zostać odczytane jako nieznajomość oferty, albo wysyłanie jednego CV do wszystkich pracodawców.
Adres mailowy powinien być profesjonalny
Fakt: Są dwie zasady co do adresów mailowych. Po pierwsze, powinny być prywatne, a nie firmowe i wysyłane z konta prywatnego, a nie firmowego. Po drugie, nie powinny brzmieć infantylnie i poufale, jak na przykład misiaczek76@…, koteczek@…, czy gwiazdeczka22@… Tego typu adresy mogą sprawić, że nasze CV wyląduje w koszu.
CV najlepiej wysyłać w formacie PDF
Fakt: Żeby otworzone przez rekrutera CV wyglądało tak, jak je stworzyliśmy, bez żadnych przesunięć, rozjeżdżania się tekstu i zmiany czcionki – CV – dla naszego bezpieczeństwa, powinno być wysłane w formacie pdf. Zresztą czasami sam pracodawca narzuca kandydatowi format aplikacji.
W CV nie może być przerw w doświadczeniu zawodowym
Mit: Oczywiście w naszym CV możemy mieć przerwy w zatrudnieniu z różnych przyczyn. Powinniśmy się natomiast zastanowić, czy można je jakoś wyjaśnić z góry w naszej aplikacji, żeby nie prowokować domysłów u rekrutera. To może być wychowywanie dzieci, pobyt za granicą, choroba – każdy ma do tego prawo. Jeżeli tego nie opiszemy i tak możemy być pewni, że pracodawca nas o to zapyta.
Długi staż pracy w jednej firmie obniża szanse na zatrudnienie
To zależy od wymagań i oczekiwań pracodawcy.
Fakt: Czasami kandydat pracujący przez dwadzieścia lat w jednym przedsiębiorstwie może być rzeczywiście postrzegany negatywnie, przez pryzmat niewielkiej elastyczności, czy ograniczenia w zakresie obowiązków.
Mit: Z drugiej strony długi staż jest przejawem lojalności wobec poprzedniego pracodawcy, oraz zadowolenia pracodawcy z pracownika i sposobu wypełnianych prze niego obowiązków. Jeżeli zmieniał nam się zakres obowiązków lub stanowiska na przestrzeni lat, warto to opisać – to będzie dodatkowy atut.