Martwisz się, że Twoje CV zostanie odrzucone już na wstępie i w efekcie rekruter nie będzie miał szansy zapoznać się z Twoim imponującym doświadczeniem oraz rozległą wiedzą? Zatem koniecznie zapoznaj się z najczęstszymi błędami, jakie są nagminnie popełniane przy pisaniu CV.

Postaraj się w swojej aplikacji za wszelką cenę unikać tych niepożądanych elementów, a z pewnością zwiększysz szansę na zaproszenia na osobiste spotkanie z pracodawcą. Pamiętaj, że niektóre błędy dyskwalifikują nawet najbardziej doświadczonego potencjalnego pracownika!

Stan cywilny? Prywatna sprawa!

Nadal spora część aplikacji składanych w naszym kraju zawiera informację o stanie cywilnym potencjalnego pracownika. Dotyczy to zarówno CV składanych przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Jednocześnie wiele pań skarży się na fakt, iż rekruterzy podczas osobistych rozmów wypytują o plany matrymonialne czy też rodzicielskie i od deklaracji rozmówczyni uzależniają ewentualne zatrudnienie. Co zatem każda kobieta może zrobić, aby uniknąć takiej dyskryminacji? Nie wpisywać informacji o stanie cywilnym do CV! Zarówno w przypadku pań, jak i panów, nie jest to informacja kluczowa z punktu widzenia pracodawcy i absolutnie nie powinien on od niej uzależniać swojej decyzji.

Trzymaj się faktów

Pod żadnym pozorem nie umieszczaj w swoim CV informacji, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Dotyczy to zarówno sekcji z doświadczeniem zawodowym, jak i umiejętności oraz opanowanych języków obcych. Doświadczony rekruter już podczas pierwszej rozmowy z kandydatem jest w stanie wyłapać ewentualne nieścisłości. Także w kwestii języków obcych, takich jak angielski, niemiecki czy francuski, spodziewać się należy, że nasze umiejętności zostaną zweryfikowane podczas spotkania rekrutacyjnego. Często w takiej sytuacji konieczne będą Twoje dodatkowe tłumaczenia, które mogą tylko zaszkodzić, zamiast pomóc. Pamiętaj, aby na dowód wpisanych informacji posiadać odpowiednie dokumenty – dyplomy, świadectwa pracy etc. Jeżeli pracowałeś bez umowy, możesz wpisać tę posadę do CV, lecz warto móc w razie potrzeby potwierdzić fakt zatrudnienia poprzez uzyskania referencji od byłego pracodawcy.

Nadmiar informacji

Rekruterzy szacują, że nawet do 45% otrzymywanych przez nich CV jest za długich bądź zawiera zbędne, nieistotne podczas rekrutacji informacje. Należy pamiętać o tym, że w krótkim i zwięzłym dokumencie, jakim jest CV, każda linijka tekstu jest na wagę złota. Dlatego dokładnie zaplanuj, które konkretnie informacje warte są umieszczenia w Twojej aplikacji. Dotyczy to także najważniejszej sekcji CV, którą jest doświadczenie zawodowe – jeżeli możesz pochwalić się bogatym przebiegiem kariery w konkretnej specjalizacji, przykładowo jako analityk finansowy, wpisywanie informacji o dorabianiu sobie w gastronomii na studiach lepiej pominąć. Taka informacja zajmie cenne miejsce w aplikacji, a u osób z dużym doświadczeniem zawodowym można ją bez obaw pominąć, gdyż nie jest ona istotna z punktu widzenia rekrutera.

Zbyt ogólne ramy czasowe

Wpisując do CV informacje o dotychczasowej edukacji czy też przebiegu kariery zawodowej, starajmy się jak najdokładniej wskazać daty opisujące dany okres w naszym życiu. Używanie jedynie roku jest dużym błędem! Między styczniem a grudniem mamy aż 11 miesięcy różnicy – to prawie rok, zatem nie pozostawiajmy w tej kwestii żadnych nieścisłości. Dla pracodawcy istotne jest, czy pracowaliśmy w danym miejscu kilka miesięcy, czy też ponad rok, dlatego koniecznie dodajmy informację o miesiącu, a najlepiej wpiszmy również datę dzienną.

Jeżeli tworząc swoje CV, będziesz wystrzegać się powyższych błędów, z pewnością wyraźnie zwiększysz swoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady. Zadbaj o to, aby dokument ten był zwięzły i dokładny, a z pewnością rekruter spojrzy na Twoją aplikację przychylnym okiem.