Napisanie pierwszego w życiu CV dla absolwenta to nie lada wyzwanie. Młodzi ludzie poszukujący pierwszej pracy przede wszystkim nie wiedzą jak podejść do kwestii braku doświadczenia zawodowego. Czy tworząc pierwsze CV, można uzyskać ciekawą aplikację, która zainteresuje potencjalnego pracodawcę?

Brak doświadczenia, jeśli chodzi o pracę zawodową to sytuacja dość specyficzna, lecz nie stanowiąca przeszkody dla pomyślnego przebiegu procesów rekrutacyjnych. Również CV kandydata, który szuka pierwszej pracy, może być stworzone w sposób ciekawy i kreatywny. Przyjrzyjmy się najważniejszym zasadom, jakich należy przestrzegać, tworząc tego typu dokument.

Postaw na umiejętności

Z pewnością jako młody człowiek jesteś na bieżąco z najnowszymi technologiami. Nie wahaj się zatem pochwalić umiejętnością obsługi komputera wraz z wypisaniem konkretnych programów. A może dodatkowo miałeś okazję uczestniczyć w ciekawych szkoleniach? Również koniecznie wpisz tę informację do CV. Nie zapomnij również o wypisaniu wszystkich języków obcych – angielskiego, niemieckiego i nie tylko – które masz opanowane co najmniej w komunikatywnym stopniu. Pracodawcy z pewnością docenią Twoje umiejętności i spojrzą przychylnym okiem na kandydata, który poza standardowym wykształceniem inwestował w siebie, dzięki czemu może pochwalić się licznymi dodatkowymi aktywnościami. W krótkim CV absolwenta takie informacje mogą stanowić najbardziej rozbudowaną sekcję i to najprawdopodobniej na tę część rekruter zwróci szczególną uwagę.

Pamiętaj o Twoich mocnych stronach

Niezbyt rozbudowane CV daje możliwość dokładnego wypisania cech charakteru i innych predyspozycji, wyróżniających nas spośród innych kandydatów. Warto w tej sekcji napisać o czymś więcej, niż tylko o banalnej umiejętności pracy pod presją bądź spotykanej u co drugiego kandydata kreatywności. Dużo bardziej przekonujące będą cechy, których są rzadziej spotykane, a równie atrakcyjne dla każdego pracodawcy. Należą do nich między innymi:

  • lojalność;
  • pewność siebie;
  • uczciwość;
  • wytrwałość.

Nie zapomnij o wykształceniu

Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, jednym z Twoich największych atutów może być właśnie ukończona uczelnia wyższa bądź inna szkoła specjalistyczna. Dlatego pod żadnym pozorem w Twoim niezbyt rozbudowanym CV nie pomijaj sekcji z wykształceniem! Wiedząc, że dopiero niedawno ukończyłeś edukację, pracodawca może zainteresować się zatrudnieniem Ciebie ze względu na dodatkowe benefity, jakie w niektórych branżach związane są z zatrudnianiem absolwentów. Ponadto ogromną zaletą młodych pracowników są ich niemal nieograniczone pokłady energii, jakie mogą włożyć w dalszy rozwój. Fakt, że niedawno ukończyli edukację i nadal potrafią efektywnie oraz szybko przyswajać nową wiedzą jest kolejnym czynnikiem przemawiających za ich zatrudnieniem.

Jako młody absolwent masz również spore szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy w swoim zawodzie. Kluczowe jest jednak stworzenie profesjonalnego CV, które podkreśli Twoje atuty, zamiast eksponować brak doświadczenia zawodowego.