AC to metoda rekrutacji uznawana za najtrafniejszy sposób oceny kandydatów do pracy. Polega na tym, że zaproszeni uczestnicy są obserwowani przez tzw. asesorów, czyli zespół obiektywnych „sędziów”, podczas wykonywania różnych zadań.

AC to metoda rekrutacji uznawana za najtrafniejszy sposób oceny kandydatów do pracy. Polega na tym, że zaproszeni uczestnicy są obserwowani przez tzw. asesorów, czyli zespół obiektywnych „sędziów”, podczas wykonywania różnych zadań.
CV dzieli się na kilka części, z czego jedną z ważniejszych dla rekrutera jest „doświadczenie zawodowe”. A co w sytuacji , kiedy dopiero kończysz lub ukończyłeś studia i nigdzie do tej pory nie pracowałeś? Czy takie CV może być interesujące dla przyszłego pracodawcy?
Więcej “Pierwsze CV – co napisać, żeby było ciekawe i konkurencyjne?”
Rzeczywiście sprawa nie jest taka prosta, zwłaszcza, jak pisanie CV to nie jest nasza najmocniejsza strona. Tworzenie życiorysu to czasami żmudna praca. Oprócz opisania naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego musimy się w nim trochę pochwalić, a to przysparza nam często dużo kłopotów.
Więcej “Jak za pomocą CV wyróżnić się na tle innych kandydatów?”
Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak – zjawisko okłamywania pracodawcy i pisania nieprawdy w CV jest powszechne – tak wynika z badania przeprowadzonego przez IBBC Group w 2015 roku. Według niego aż 81% badanych rekruterów i pracowników działów HR padło ofiarą oszustwa lub złapało sprawcę na gorącym uczynku.
Mówi się, że błędne decyzje kadrowe kosztują firmę od 3 do 5 razy więcej niż roczna pensja osoby zatrudnionej. Na to wyliczenie składa się suma kosztów związanych z rekrutacją nowego pracownika, wyszkoleniem go, czas innych osób, które wdrażały go do pracy, wypłacone i utracone w wyniku nieodpowiedniego wykonywania obowiązków pieniądze oraz negatywny wpływ na innych pracowników i fluktuacja kadrowa.
Im dłużej szukamy pracy, i im dłużej nie możemy jej znaleźć, tym bardziej jesteśmy zdesperowani w podjęciu pracy jakiejkolwiek. To może być spowodowane koniecznością osiągania dochodu i zapewnieniem podstawowych potrzeb, ale też presją otoczenia i niekończącymi się pytaniami dotyczącymi naszych planów zawodowych.
Rozmowa rekrutacyjna zaczyna się od momentu zaproszenia nas na rozmowę i kończy na wyjściu z budynku, a czasami nawet (jeżeli ktoś nas obserwuje przez okno) na „zniknięciu z pola widzenia”. Jest momentem decydującym o naszym zatrudnieniu lub zaproszeniu nas na kolejne spotkania. Więcej “Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna?”
Badania „Satysfakcja z pracy” przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych oraz portal Pracuj.pl pokazują, ze dobra atmosfera w pracy to jeden z głównych czynników decydujących o satysfakcji, zaangażowaniu i motywacji do pracy pracowników, co z kolei przekłada się na osiągane wyniki całej firmy.
Więcej “Umiejętności miękkie – najbardziej pożądane przez pracodawców”
List motywacyjny ma dopełniać nasze CV o informacje, których nie zawarliśmy w CV. Dodatkowo, jak sama nazwa wskazuje, powinniśmy w nim wykazać, że zależy nam na pracy na danym stanowisku. Według badań przeprowadzonych przez firmę eSelektio we współpracy z Katedrą Handlu i Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, 50% rekruterów wymaga od nas przesłania listu motywacyjnego.
W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że nastał rynek pracownika. Sprzyja temu rosnący PKB i wynagrodzenie oraz malejące bezrobocie. Dla nas powinno to oznaczać, że firmy mają problem ze znalezieniem dobrych, wykwalifikowanych pracowników, że możemy dyktować warunki zatrudnienia, a ze względu na dużą ilość ofert pracy powinniśmy znaleźć pracę praktycznie „od ręki”. Pracodawca z kolei dba o atmosferę w firmie, o rozwój pracowników, o ich motywację i tym samym o niską rotację. A jak to wygląda w rzeczywistości?
Więcej “Rynek pracy w Polsce – rynek pracownika czy pracodawcy?”