Mowa ciała podczas rozmowy rekrutacyjnej

Mówi się, że błędne decyzje kadrowe kosztują firmę od 3 do 5 razy więcej niż roczna pensja osoby zatrudnionej. Na to wyliczenie składa się suma kosztów związanych z rekrutacją nowego pracownika, wyszkoleniem go, czas innych osób, które wdrażały go do pracy, wypłacone i utracone w wyniku nieodpowiedniego wykonywania obowiązków pieniądze oraz negatywny wpływ na innych pracowników i fluktuacja kadrowa.

Więcej “Mowa ciała podczas rozmowy rekrutacyjnej”

przezaadddCVmin1 Blog

Praca za wszelką cenę?

Im dłużej szukamy pracy, i im dłużej nie możemy jej znaleźć, tym bardziej jesteśmy zdesperowani w podjęciu pracy jakiejkolwiek. To może być spowodowane koniecznością osiągania dochodu i zapewnieniem podstawowych potrzeb, ale też presją otoczenia i niekończącymi się pytaniami dotyczącymi naszych planów zawodowych.

Więcej “Praca za wszelką cenę?”

przezaadddCVmin1 Blog

Umiejętności miękkie – najbardziej pożądane przez pracodawców

Badania „Satysfakcja z pracy” przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych oraz portal Pracuj.pl pokazują, ze dobra atmosfera w pracy to jeden z głównych czynników decydujących o satysfakcji, zaangażowaniu i motywacji do pracy pracowników, co z kolei przekłada się na osiągane wyniki całej firmy.

Więcej “Umiejętności miękkie – najbardziej pożądane przez pracodawców”

przezaadddCVmin1 Blog

Jak powinien wyglądać idealny list motywacyjny?

List motywacyjny ma dopełniać nasze CV o informacje, których nie zawarliśmy w CV. Dodatkowo, jak sama nazwa wskazuje, powinniśmy w nim wykazać, że zależy nam na pracy na danym stanowisku. Według badań przeprowadzonych przez firmę eSelektio we współpracy z Katedrą Handlu i Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, 50% rekruterów wymaga od nas przesłania listu motywacyjnego.

Więcej “Jak powinien wyglądać idealny list motywacyjny?”

przezaadddCVmin1 Blog

Rynek pracy w Polsce – rynek pracownika czy pracodawcy?

W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że nastał rynek pracownika. Sprzyja temu rosnący PKB i wynagrodzenie oraz malejące bezrobocie. Dla nas powinno to oznaczać, że firmy mają problem ze znalezieniem dobrych, wykwalifikowanych pracowników, że możemy dyktować warunki zatrudnienia, a ze względu na dużą ilość ofert pracy powinniśmy znaleźć pracę praktycznie „od ręki”. Pracodawca z kolei dba o atmosferę w firmie, o rozwój pracowników, o ich motywację i tym samym o niską rotację. A jak to wygląda w rzeczywistości?

Więcej “Rynek pracy w Polsce – rynek pracownika czy pracodawcy?”

przezaadddCVmin1 Blog