Przeprowadzane w ostatnim czasie badania na osobach aplikujących o nową pracę wykazały, że około 50% CV zawiera kłamstwa lub – mówiąc bardzo ogólnie – półprawdy. Rekruterzy są obecnie bardzo wyczuleni na wszelkie nieścisłości w tych sekcjach aplikacji i z pewnością ewentualne kłamstwo szybko wyjdzie na jaw. Dlaczego zatem uciekamy się do podkoloryzowania rzeczywistości, pisząc CV?
Okazuje się, że w ten sposób chcemy zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wymarzonej pracy. Jesteśmy przekonani, że niewielkie – z naszego punktu widzenia – kłamstwo jest dopuszczalne, o ile przedstawi nas w lepszym świetle. Tymczasem w zdecydowanej większości przypadków takie praktyki szybko wychodzą na jaw i pozostawiają zarówno u kandydatów, jak i rekruterów duży niesmak. Jakie kłamstwa najczęściej przeważają w aplikacjach? Warto poznać odpowiedź na to pytanie, aby ich się wystrzegać i tworząc CV, trzymać się faktów.
Zawyżanie umiejętności językowych
Nawet do 80% kandydatów zawyża poziom znajomości języków obcych! Ponadto powszechną praktyką jest wpisywanie znajomości na poziomie komunikatywnym w przypadku języka, którego absolutne podstawy poznaliśmy co najmniej kilka lat wcześniej, zaś obecnie potrafimy jedynie wyartykułować słowa prostego powitania. To fakt, że znajomość takich języków jak angielski czy też niemiecki jest obecnie niemal standardem, lecz to nie wstyd przyznać się do własnych braków. Pracodawca i tak dowie się, że nie jesteśmy poliglotami podczas osobistej rozmowy lub też zadając nam prosty tekst do tłumaczenia.
Fałszywa znajomość obsługi programów komputerowych
Nawet co drugi kandydat wpisuje do swojego CV informację o umiejętności obsługi programów komputerowych, których w rzeczywistości nie miał okazji poznać. Tutaj również kluczowa jest chęć zrobienia dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Prawdą jest, że w tej kwestii kłamstwo raczej nie wyjdzie na jaw już podczas pierwszej osobistej rozmowy, lecz z pewnością prawda wyda się już w pierwszych dniach pracy. Dlatego nie warto ryzykować i wpisywać nieprawdziwych informacji w sekcji o obsługiwanych programach komputerowych.
Sztuczne wydłużanie dat zatrudnienia
Poprzedni pracodawca nie przedłużył z Tobą umowy po zakończeniu okresu próbnego? Uważasz ten fakt za wstydliwy i chcesz dodać sobie kilka cennych miesięcy pracy u niego w CV? Lepiej tego nie rób! Pamiętaj, że przy ewentualnym finalnym zatrudnieniu będziesz zapewne poproszony o doniesienie świadectw pracy od poprzednich pracodawców i wówczas cała mistyfikacja wyjdzie na jaw.
Nieprawdziwe osiągnięcia zawodowe
Częstą praktyką, z jaką spotykają się rekruterzy w CV, jest wyolbrzymianie przez kandydatów swoich dotychczasowych osiągnięć zawodowych. Równie powszechna jest tendencja do przypisywania sobie zasług większej grupy specjalistów jako swoich indywidualnych osiągnięć zawodowych. Z całą pewnością jednak doświadczony rekruter będzie w stanie wychwycić te kłamstwa na rozmowie kwalifikacyjnej, więc lepiej nie ryzykować i powściągnąć wodze fantazji.
Prawdomówność podczas całego procesu rekrutacyjnego z pewnością zaprocentuje, jeżeli uda nam się zdobyć upragnioną posadę. Dlatego pisząc CV, trzymajmy się faktów, a pokłady naszej kreatywności wykorzystajmy w nowej pracy, gdy będziemy nabywać dotychczas nieznane, specjalistyczne umiejętności.