3 sposoby, aby uatrakcyjnić Twoje CV

Szablonowe i powtarzalne CV to zdecydowanie coś, czego starając się o nową posadę chcemy uniknąć. Z tego powodu wiele osób szuka sposobów, aby uatrakcyjnić szatę graficzną swojej aplikacji i dzięki temu przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy. Po jakie sprawdzone, ale dające szereg możliwości personalizacji sposoby możemy sięgnąć, aby nadać naszemu CV niepowtarzalnego charakteru?

Aż 79% rekruterów przyznaje, że wygląd CV ma dla nich spore znaczenie podczas dokonywania wstępnej selekcji kandydatów. Pamiętajmy jednak, że bez względu na rodzaj szaty graficznej, jaki zastosujemy w naszej aplikacji, całość powinna pozostać całkowicie czytelna. Niedopuszczalne są zatem wszelkiego rodzaju zdobienia o zbyt strojnym charakterze – nadają się one raczej do ślubnych zaproszeń, aniżeli do oficjalnego dokumentu, jakim jest CV.

Wyróżnij się kolorem

Jednolita, czarna czcionka na białym tle w całym CV na żadnym potencjalnym pracodawcy nie zrobi wrażenia. Nie bójmy się poeksperymentować z kolorami – oczywiście wszystko w granicach rozsądku i dobrego smaku. Warto za pomocą kontrastowego koloru czcionki wyróżnić kluczowe tytuły sekcji w naszej aplikacji – w ten sposób rekruterowi łatwiej będzie odnaleźć się w naszym dokumencie. Z kolei, jeśli chodzi o kwestię koloru tła, zamiast nudnej bieli warto postawić na bezpieczne, ale wciąż oryginalne pastele – szczególnie efektownie będą się prezentowały takie kolory jak:

  • delikatne beże;
  • subtelne błękity;
  • optymistyczne zielenie.

Czytelny podział sekcji

Nieczytelne CV, mimo doskonałej zawartości merytorycznej, może skutecznie zniechęcić każdego rekrutera. Jeśli chcemy uczynić ten dokument bardziej przejrzystym, zastosujmy wyraźny podział między poszczególnymi sekcjami. Podstawowym sposobem jest oczywiście wyraźne oddzielenie sekcji w poziomie – można zaakcentować przejście z sekcji z doświadczeniem zawodowym do części z wykształceniem poprzez zastosowanie wyrazistych, poziomych linii oddzielających. Ciekawie wyglądają również aplikacje, w których zastosowano podział pionowy. Najbardziej czytelnym sposobem będzie przeznaczenie jednej kolumny – zazwyczaj węższej – na zdjęcie oraz podstawowe dane osobowe, natomiast druga kolumna, o większych rozmiarach, zazwyczaj zawiera informacje o umiejętnościach, językach obcych, doświadczeniu i wykształceniu.

Nie bój się pogrubień i podkreśleń

Dopóki nie otrzymamy zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, nie mamy możliwości przedstawić przyszłemu pracodawcy swojego tłumaczenia odnośnie naszych najważniejszych umiejętności i innych atutów. Dlatego zdecydowanie warto podkreślić je w treści naszego CV, stosując pogrubienia i podkreślenia. Dzięki nim mamy możliwość, bez konieczności osobistego kontaktu, dać rekruterowi do zrozumienia, jakie są najbardziej istotne z punktu widzenia ewentualnej przyszłej pracy zalety naszej osoby. Uważajmy jednak na ich ilość – nadmiar podkreśleń i pogrubień nada całości CV zbyt krzykliwy charakter i sprawi, że cały dokument stanie się mniej czytelny.

Tworząc CV, nie zaniedbuj kwestii jego wyglądu – pamiętaj, że szata graficzna aplikacji również świadczy o kandydacie. Pokaż zatem, że jesteś osobą daleką od banału, zaś w samo tworzenie CV włożyłeś sporo wysiłku i kreatywności.

przezaadddCVmin1 Blog